Skip to main content
Dla nauczycieli

Konkurs Inkubator szkolnych biznesow


Grupa BPS co roku organizuje ogólnopolski konkurs Inkubator szkolnych biznesów, który jest szansą nie tylko na poszerzenie wiedzy uczniów, ale też na zaangażowanie ich do działania i zaszczepienie zmysłu przedsiębiorczości. Jest to atrakcyjna forma nauki, w której przewidziane są nagrody finansowe dla uczniów.

Nauka przedsiębiorczości
Doświadczenie techniczne
Nagrody pieniężne

Zadania konkursowe

W ramach zadań konkursowych uczniowie mają możliwość prezentacji swoich kreatywnych pomysłów na biznesy. Dzięki temu młodzież uczy się przedsiębiorczości. Uczniowie dowiadują się o mechanizmach, jakie rządzą wolnym rynkiem, co należy wziąć pod uwagę przygotowując biznesplan, dlaczego należy przeanalizować konkurencję, czym jest spółka, co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

W ramach konkursu każdy uczeń musi wykonać trzy zadania:

  • Napisać biznesplan.
  • Przedstawić swój pomysł na biznes w postaci prezentacji multimedialnej.
  • Nagrać krótkie wideo (1-2 minutowe), w którym opowie o swoim biznesie, czyli wskaże, na czym polega ten biznes. Zadaniem tego wideo jest przekonanie komisji konkursowej, dlaczego to właśnie jego projekt zasługuje na wygraną. Uczniowie wypowiadają się w formie tak zwanej elevator speech, czyli krótkiej, treściwej wypowiedzi.
Biznesplan
Prezentacja multimedialna
Wideo

Udział w konkursie pozwala uczniom wcielić się w rolę przedsiębiorców i opracować pomysły na biznes. To przydatne doświadczenie, które uczy ich kreatywności, znajdowania rozwiązań, pomysłowości czy myślenia przyczynowo-skutkowego. Ponadto, nagrywając swoje wypowiedzi mogą przećwiczyć umiejętność prezentowania się, która jest przydatna w życiu zawodowym np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Natomiast tworzenie prezentacji multimedialnej, czy nagrywanie i składanie wideo, to kolejne możliwości nabycia doświadczenia technicznego. Jednak największą korzyścią tego konkursu jest dobra zabawa!


Jak zgłosić uczniów do konkursu?

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy od 30 września do 31 października. Dokładnie ostatniego dnia października rozpoczynamy konkurs, który trwa aż do 31 marca. Można zgłaszać się pojedynczo lub w grupach kilkuosobowych.

Uczniowie, chęć udziału w konkursie muszą złożyć osobiście. Instrukcja, jak to zrobić znajduje się TUTAJ. Waszą rolą jest motywowanie i wspieranie ich w działaniu - do czego gorąco Was zachęcamy!


Wyniki, czyli najlepsi z najlepszych

Wyniki etapu regionalnego konkursu podajemy pod koniec maja na naszej stronie.

Ale to nie koniec! Pomysły na biznes, które zajęły I miejsca w swojej okolicy, przechodzą do II etapu konkursu - ogólnopolskiego. Wyniki ogłaszamy w czerwcu, podczas uroczystej Gali TalentowiSKO, na którą są zaproszeni wszyscy laureaci II etapu.


Nagrody czekają!

Za zdobycie I miejsca na poziomie krajowym przewidziana jest nagroda dla ucznia (lub grupy uczniów) w wysokości 2600 zł! W etapie regionalnym główna nagroda wynosi 1600 zł. Za drugie i trzecie miejsca również przewidziane są nagrody pieniężne.


Harmonogram konkursu

1.09

Start kolejnej edycji Programu TalentowiSKO

30.09

Start konkursu

31.10

Uczniowie przesyłają do patronującego Banku Spółdzielczego zgłoszenie do konkursu

31.03

Regulaminowe zakończenie konkursu

8.04

Uczniowie przesyłają do Banku Spółdzielczego raport z udziału w konkursie

31.05

Ogłaszamy wyniki na szczeblu regionalnym

15.06

Ogłaszamy wyniki na szczeblu krajowym

30.06

Wręczamy nagrody

Nasi Patroni

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Grzybowskiej 81, 00 - 844 Warszawa, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS 0000069229, NIP 896-00-01-959, o kapitale zakładowym w wysokości 455 625 241,00 zł w całości wpłaconym.