Jak zabezpieczane są banknoty?
Jakie są to zabezpieczenia?
Opiszemy Wam to na przykładzie polskiej waluty. Przykładowo przy lewym marginesie każdego banknotu znajduje się znak wodny. Jest to specyficzne zgrubienie z powtórzonym wizerunkiem władcy. Znak wodny powstaje dzięki zróżnicowaniu grubości papieru. Najlepiej widoczny jest, jeśli podstawicie banknot pod światło. Inne zabezpieczenia to m.in. nitka zabezpieczająca z obu stron banknotu, na której widoczny jest napis zawierający cyfrowe oznaczenie nominału i skrót "ZŁ”. Są to także znaki recto verso, również widoczne w intensywnym świetle oraz nadruki z efektem kątowym.
Równie ważny jest papier z jakiego wytwarzane są banknoty. Zawiera on w swoim składzie włókna bawełniane charakterystyczne w dotyku, a także wypukłe pola. Są to m.in. cyfrowe oznaczenia nominału oraz portretu władcy. Co więcej każdy banknot posiada swój odrębny numer przypisany tylko jemu.
A co jeśli trafi Wam się fałszywka? Pamiętajcie żeby nie wprowadzać jej do obiegu. Najlepiej zgłosić się do najbliższej jednostki policji albo do kasy banku by sprawdzić jej autentyczność.