Czy korzyści Programu TalentowiSKO da się zliczyć na palcach jednej ręki?
O korzyściach jakie Program TalentowiSKO daje uczniom z Bożeną Rupińską, opiekunką SKO w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim rozmawia Ewelina Jasińska z Zespołu Komunikacji Banku BPS.
Szkoła zajęła III miejsce w etapie krajowym tegorocznej edycji konkursu „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”. Szkole patronuje Bank Spółdzielczy w Wąsewie.
Pani Bożeno, co skłoniło Państwa do wzięcia udziału w Programie TalentowiSKO?
Z Bankiem Spółdzielczym w Wąsewie współpracujemy od ponad 20 lat, a więc z Programem TalentowiSKO jesteśmy związani od początku i po prostu nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej. Udział w nim jest już dla nas tradycją. Warto zaznaczyć rolę Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Wąsewie, Urszuli Zalewskiej, która nas co roku zachęca do udziału w Programie, współpracuje ze szkołą i chętnie spotyka się z uczniami. Wiemy, że zawsze możemy na nią liczyć. Mając takie wsparcie z chęcią bierzemy udział w Programie TalentowiSKO.
Proszę powiedzieć, czy uczniowie chętnie angażowali się w tegoroczne zadania konkursowe?
Tak, zaangażowanie uczniów było bardzo duże, chociaż niektóre zadania nie były dla nich łatwe. W tegorocznej edycji konkursów największym wyzwaniem były wywiady z dorosłymi. Jednak to nie zniechęciło uczestników, a wręcz jeszcze bardziej zmobilizowało. Nam nauczycielom miło jest obserwować ich pracę. Cieszy nas to, że współpracują ze sobą, bez niepotrzebnej rywalizacji, że potrafią sobie nawzajem pomagać. Konkursy eko wymagały dużo materiałów, takich, które nie zawsze mamy tak pod ręką w odpowiedniej ilości np. rolki po papierze toaletowym, czy po ręcznikach papierowych. Wystarczyło, że jeden z uczniów na forum klasy rzucił hasło, że potrzebuje jakiegoś materiału, a na następny dzień jego koledzy i koleżanki z klasy pomagali i dostarczali potrzebne rzeczy. Miło było obserwować ich współpracę, zgranie i zaangażowanie.
Zresztą o zaangażowaniu uczniów świadczy fakt, że co roku podsumowujemy konkurs TalentowiSKO zgodnie z terminami wskazanymi w regulaminie, ale w szkole działamy nawet po tym terminie, do końca czerwca. Uważam, że to najlepsze świadectwo zaangażowania naszych uczniów. Po złożeniu prac konkursowych, do czerwca korzystamy z materiałów przygotowanych w ramach Programu.
Jeśli uczniowie tak chętnie angażują się w zadania konkursowe Programu TalentowiSKO, to muszą być bardzo zmotywowani. Czy mogłaby nam Pani zdradzić, co daje szkole udział w Programie edukacyjnym TalentowiSKO?
Udział w Programie TalentowiSKO to dla szkoły przede wszystkim promocja. Dzięki uczestnictwu i wygranej szkoła zyskuje rozgłos i prestiż.
Jednak szkoła to przede wszystkim uczniowie, dlatego skupię się na korzyściach, które oni wyciągają z Programu. Jest ich naprawdę wiele. To m.in. rozwijanie kreatywności i talentów, oraz możliwość ich pokazywania. Mam tu na myśli BlogowiSKO i profil SKO naszej szkoły na Facebooku, który założyliśmy w zeszłym roku, aby promować naszą działalność. Oprócz tego, od najmłodszych lat uczniowie uczą się gospodarowania pieniędzmi, co jest dużą zaletą. Nam nauczycielom bardzo pomagają gotowe scenariusze zajęć. Chętnie z nich korzystamy. Jednym z pomysłów ze scenariuszy, który wykorzystaliśmy, było stworzenie mapy marzeń. Uczniowie zastanawiali się, jak osiągnąć cel, co zrobić aby spełnić swoje marzenie. Dzięki temu w przyjemny sposób uczyli się planowania, gospodarowania własnym czasem i budżetem. Oczywistą korzyścią jest nauczenie się oszczędzania.
Bardzo spodobał nam się przewodni temat tegorocznej edycji konkursów Programu TalentowiSKO. Jesteśmy eko i dbanie o środowisko jest dla nas oczywiste, a wymyślanie zastosowania dla rzeczy już niepotrzebnych i dawanie im drugiego życia sprawiało dzieciom największą frajdę.
Nagrody pieniężne nie są bez znaczenia, bo dzięki wygranej w Programie TalentowiSKO już nieraz udało się nam zrealizować marzenia dzieci. Na przykład opłaciliśmy autokar na trzydniową wycieczkę, co znacznie zmniejszyło koszty uczestnictwa. Dzięki temu więcej uczniów mogło pojechać. Z wygranej w Programie TalentowiSKO sfinansowaliśmy zagospodarowanie terenu wokół szkoły. Powstało miejsce zabaw dla dzieci “Zaułek Krasnoludków” oraz gra plenerowa, która w przyjemny sposób pozwala powtórzyć wiadomości z wszystkich przedmiotów np. zasady ortograficzne. Wystarczy, że uczniowie przygotują zestaw pytań i świetna zabawa gotowa.
Jak widać Program TalentowiSKO przynosi szkole i uczniom dużo korzyści. Mogłabym tak jeszcze wymieniać i wymieniać. :)
Bardzo nas cieszy, że tak pozytywnie odbieracie Państwo Program, czy zatem poleciłaby Pani udział w Talentowisku innym szkołom?
Myślę, że wymienione przeze mnie korzyści dla uczniów mówią same za siebie. Warto brać udział w Programie. Poza tym obserwuję uczniów i wiem, że oni sami widzą i czują korzyści, jakie niesie TalentowiSKO.
Jednym z tegorocznych zadań dla uczniów było zastanowienie się i uzasadnienie, dlaczego to właśnie ja powinienem wygrać. W odpowiedzi uczniowie sami wymieniali, że są kreatywni, dbają o środowisko, nie myślą tylko o sobie, systematycznie oszczędzają, co pozwala im realizować własne pasje. Ponad to wygrana pozwoli im rozwijać dalej własne talenty. Myślę, że takie podsumowanie przez uczniów, to wspaniała laurka dla Programu TalentowiSKO i zachęta dla innych szkół do spróbowania w nim swoich sił.