Laureaci X edycji konkursu “Inkubator szkolnych biznesów” przedstawiają przepis na sukces
Rozmawiamy z Roksaną Siechniewicz i Maksymilianem Kolankowskim z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Jawora, którzy zajęli I miejsce w konkursie “Inkubator szkolnych biznesów” podczas X edycji Programu TalentowiSKO.
Swoim pomysłem na aplikację Finder podbili serca Komisji Konkursowej. Laureaci opisują, jak wyglądała ich praca nad zadaniem konkursowym, podają autorski przepis na sukces w konkursie dla szkół ponadpodstawowych oraz opowiadają czy prowadzenie własnego biznesu jest atrakcyjne dla młodych osób.
Co Was zachęciło do wzięcia udziału w konkursie programu TalentowiSKO?
Zainspirowała nas nie tylko atrakcyjna nagroda w programie TalentowiSKO, ale także perspektywa rozwijania naszych umiejętności przedsiębiorczych. Widzieliśmy w tym wyzwaniu nie tylko szansę na osiągnięcie sukcesu, ale także możliwość poszerzania horyzontów naszej przedsiębiorczej wizji.
Jak powstał pomysł na aplikację Finder?
Na początku naszych rozważań, nasza idea skupiała się na świadczeniu usług dla osób starszych. Jednakże, po wielu inspirujących dyskusjach i burzach mózgów, narodził się Finder - projekt, który ma na celu pomoc każdemu. Naszym pragnieniem było stworzenie biznesu, który nie tylko spełnia potrzeby szerokiej grupy ludzi, ale również pomaga tym, którzy cierpią na samotność. Zauważamy ten problem wokół nas i pragniemy mu skutecznie przeciwdziałać.
Jak wspominacie pracę nad Waszą pracą konkursową?
Przygotowanie naszej pracy konkursowej wymagało od nas nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale także czasu. Cały proces tworzenia wspominamy bardzo dobrze. Mimo trudności, jakie napotkaliśmy na drodze, udało nam się stworzyć coś, z czego jesteśmy niezmiernie dumni.
Jaki jest przepis na wygraną w naszym konkursie?
Nigdy się nie poddawajcie. Bez względu na przeszkody, trzymajcie się swojego celu z determinacją i wytrwałością. Jak powiedział kiedyś Robert Collier: „ Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego dzień po dniu”. I to właśnie jest nasze motto przewodnie.
Jakie rady macie dla uczniów, którzy biorą udział w konkursie „Inkubator szkolnych biznesów’?
Podczas rozważania pomysłów na biznes, warto zachować otwarty umysł i spojrzeć na aktualne potrzeby społeczeństwa z szerokim horyzontem.
Czy myślicie o prowadzeniu własnego biznesu? A może już w tej sprawie działacie?
Tak, aktualnie rozważamy możliwość rozpoczęcia własnej działalności w niedalekiej przyszłości. W tej chwili poświęcamy czas na zdobywanie wiedzy i edukację, aby jak najlepiej przygotować się do tego wyzwania.
Co osoby w Waszym wieku myślą o prowadzeniu swojej firmy?
Wydaje nam się, że większość naszych rówieśników jest otwarta na pomysł prowadzenia własnej działalności, lecz często postrzegają to jako wyzwanie nie do pokonania. Może to wynikać z powodu niepewności co do tego, czy będą w stanie sprostać wyzwaniom związanym z prowadzeniem własnego biznesu.
Czy prowadzenie własnej działalności jest dla młodych ludzi atrakcyjne?
Dla młodych osób, idea prowadzenia własnej działalności wydaje się kusząca ze względu na możliwość realizacji własnych pomysłów, a także elastyczność czasu pracy. Własna działalność daje poczucie niezależności, a także pozwala na swobodny wybór docelowej grupy odbiorców.
Co skłoniło Was do zgłoszenia się do kolejnej edycji konkursu (2023/2024)?
Decyzję o udziale w tegorocznej edycji podjęliśmy z powodu satysfakcji, jaką odczuliśmy w zeszłym roku po wygranej oraz z myślą o dalszym rozwoju. Nowy pomysł na biznes zrodził się podczas naszego pobytu w Warszawie związanego z poprzednią edycją TalentowiSKO i mamy nadzieję wdrożyć go w życie w niedalekiej przyszłości.
Dziękujemy za rozmowę! I życzymy powodzenia w tegorocznej edycji!