Pomnażamy Talenty, bo to się opłaca
O wyzwaniach, jakie niesie za sobą uczestnictwo w Programie TalentowiSKO opowiadają Alina Korzeniowska i Magdalena Fortuniak z Banku Spółdzielczym w Miliczu.
Co skłoniło Bank Spółdzielczy w Miliczu do wzięcia udziału w Programie TalentowiSKO?
A.Korzeniowska: W Programie TalentowiSKO bierzemy udział od 2013 roku. W pierwszej edycji z naszego powiatu wzięło udział aż 5 szkół podstawowych, 6 gimnazjów i 2 szkoły ponadgimnazjalne. Od tego czasu, z każdym rokiem szkół przybywało. Do udziału w tym Programie przekonała nas ciekawa formuła poszczególnych konkursów, atrakcyjne nagrody finansowe i możliwość kontynuowania działań w ramach szkolnych kas oszczędności, które podejmowaliśmy jako bank już wcześniej.
Czy udział w Programie wymaga od pracowników banku dużego zaangażowania?
M. Fortuniak: Zaczynamy od podjęcia bezpośredniego kontaktu ze szkołami. W ramach naszych działań informujemy o Programie i zachęcamy do udziału w nim. Rozmawiamy z dyrektorami, którzy wyznaczają z grona aktywnych nauczycieli opiekunów. Wysyłamy maile z dokumentacją, wykonujemy wiele telefonów przypominających, by wypełnione zgłoszenia dotarły do nas na czas. Przed największym wyzwaniem stają nauczyciele szkół ponadpodstawowych: to oni mają za zadanie zachęcić młodzież do indywidualnej pracy nad biznesplanem i już w październiku pomóc im określić, jaki będzie ich pomysł na biznes. Wyłowienie talentów przedsiębiorczości, ludzi kreatywnych, którzy potrafią stworzyć swój pomysł na biznes, uwierzyć w niego, merytorycznie go przedstawić i przekonująco oraz oryginalnie wypromować.
A.Korzeniowska: Kolejną naszą aktywnością, po zebraniu i wysłaniu zgłoszeń konkursowych w październiku, jest przekazanie biznesplanów i prezentacji wykonanych przez młodzież w ramach konkursu “Inkubator szkolnych biznesów”. Zazwyczaj robimy to w marcu. Na tym etapie ważną rolę odgrywają nauczyciele - opiekunowie, bo to oni muszą zdopingować uczniów, by na czas opracowali biznesplany i nagrali prezentację w formie elevator speech. Naszą rolą z kolei jest skompletowanie wszystkich prac i przesłanie ich do organizatora.
Czy zmiany wprowadzone w konkursach Programu w poprzednim roku w jakimś stopniu wpłynęły na Państwa pracę?
Magdalena Fortuniak: Zmian było sporo. Uważam, że dobrym pomysłem jest elevator speech jako autoprezentacja w konkursie “Inkubator szkolnych biznesów”, gdyż wymaga od ucznia czegoś więcej niż tylko sprawnie przygotowanej prezentacji. Uczeń musi udowodnić, że wierzy w swój projekt i tą wiarą „zarazić” odbiorców. W ubiegłym roku nasza podopieczna z I LO w Miliczu zajęła I miejsce na etapie ogólnopolskim. Mimo że jej pomysł na biznes nie dotyczył innowacji, to z takim przekonaniem i wiarą opowiedziała o swoim projekcie, że wygrała konkurs.
Alina Korzeniowska: Ubiegły rok był wyjątkowy z uwagi na nową formułę konkursu. Nauczyciele, uczniowie i my – wszyscy musieliśmy się z tym zmierzyć. Dużym wyzwaniem okazały się aspekty techniczne tj. obsługa plików z raportami, ich odpowiednie zapisanie i wysłanie. My, jako koordynatorzy odpowiadamy za terminowe przesłanie plików do Banku BPS, więc czuliśmy tę odpowiedzialność. Wszystko udało się zrobić na czas i teraz już mamy doświadczenie, więc kolejna edycja pójdzie nam sprawniej.
Czy uczniowie szkół ponadpodstawowych chętnie biorą udział w konkursie "Inkubator szkolnych biznesów", czy według Pań konkurs jest dla nich atrakcyjny?
Magdalena Fortuniak: Ten konkurs jest dla młodzieży bardzo atrakcyjny. Mogą poważnie zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest otwarcie własnego biznesu, a przy okazji wygrać znaczące nagrody finansowe. Nawet nagroda na szczeblu regionalnym to poważny zastrzyk gotówki dla ucznia szkoły średniej. Nie zapomnę reakcji mojego syna – studenta, na wysokość nagrody finansowej na szczeblu krajowym – on aby zdobyć takie pieniądze, musiał ciężko pracować w wakacje przez miesiąc.
Który projekt zrealizowany w ramach Programu TalentowiSKO szczególnie zapadł Paniom w pamięć?
Alina Korzeniowska: Dla mnie niezapomnianym projektem był koncert charytatywny w ramach “Spółdzielni dobrych serc”, który zorganizowało Gimnazjum we Wróblińcu dla Krzysia, chorego na stwardnienie rozsiane. Było to wydarzenie kulturalne nie tylko dla całej szkoły i wsi, ale sporej części gminy Milicz. Bank połączył piękną akcję charytatywną z integracją ze społecznością lokalną. To gimnazjum zajęło II miejsce na szczeblu krajowym w 2019 roku. Bardzo żałuję, że wraz z likwidacją gimnazjów konkurs “Spółdzielnia dobrych serc” został zlikwidowany. Był on wyjątkowo cenny, bo uczył, że pieniądze możemy gromadzić nie tylko dla nas samych, ale że mają one moc czynienia dobra.
Jakie korzyści odnosi bank w związku z udziałem w Programie TalentowiSKO?
Magdalena Fortuniak: Nasz bank dzięki temu konkursowi ma stały kontakt ze szkołami i opiekunami SKO. Niemal każdego roku organizujemy uroczystą galę, na której wręczamy nagrody ufundowane przez organizatora. Dodatkowo wręczamy wyróżnienia i nagrody specjalne ufundowane przez nasz Zarząd oraz gadżety dla uczniów oszczędzających w SKO. Dla Banku Spółdzielczego w Miliczu Program TalentowiSKO jest ważnym narzędziem działań promocyjnych, pomocnym w edukacji finansowej. Misją naszego banku jest m.in. podejmowanie działań w ramach odpowiedzialności społecznej oraz działań na rzecz środowiska lokalnego. Zaangażowanie w TalentowiSKO to część naszej misji. Edukacja młodych ludzi i rozwijanie ich talentów doskonale wpisują się w nasze działania.