Czy wakacje to dobry czas na naukę oszczędzania?
Wakacje to czas długich dni, pięknej, a przynajmniej niebrzydkiej, pogody, braku szkoły i obowiązków oraz beztroski. Jednak nie musi to oznaczać kompletnego nic nierobienia i może służyć do budowania dobrych, pomocnych w dorosłym życiu nawyków. Jednym z nich jest nauka oszczędzania.
Nauka rezygnowania z przyjemności
Wakacje oznaczają więcej czasu dla siebie, znajomych i na własne zainteresowania. Jednak spotkania z kolegami czy koleżankami, wypady do innych miast czy Wasze pasje, pochłaniają pieniądze, a te nie są przecież nieskończone. Więc może wydarzyć się tak, że na jedną czy drugą przyjemność wystarczy Wam kieszonkowego, a na trzecią, może tę najbardziej wyczekiwaną, już nie. Pomoże to uświadomić sobie potrzebę wydzielania środków na konkretne sprawy, świadome rezygnowanie z przyjemności mniej istotnych, na rzecz czegoś, co jest dla Was bardzo ważne.
Co jest dla Was ważne?
Zazwyczaj wyjeżdżając na obozy lub kolonie, które trwają tydzień lub dwa, dostajecie określoną sumę kieszonkowego. Warto nauczyć się nimi mądrze zarządzać. Dzięki temu będziecie mogli pozwolić sobie na wydatki dla Was najważniejsze, na których najbardziej Wam zależy. Takie wyjazdy są pierwszym krokiem nie tylko ku nawykowi oszczędzania, ale pomogą też zyskać świadomość, że pieniądze się kiedyś kończą!
Jak zwiększyć swoje oszczędności?
W trakcie wakacji możecie poszukać pracy sezonowej. Miejcie jednak z tyłu głowy, że by legalnie pracować jako osoby nieletnie musicie:
- mieć ukończone 13 lat i szkołę podstawową,
- posiadać zgodę rodzica lub opiekuna oraz aktualne badania lekarskie,
- mając 13-15 lat możecie pracować 6 godzin dziennie, a między 15 a 18 rokiem życia – 8 godzin,
- działać jedyni w branży kreatywnej, artystycznej, reklamowej czy sportowej, a od 16 roku życia również w gastronomicznej.
Oczywiście, nie zachęcamy Was jedynie do oszczędzania czy zarabiania. Wakacje to w końcu czas zabawy i beztroski. Jednak chcemy pokazać Wam, że można łączyć zabawę i przyjemności z nauką potrzebnych w przyszłości umiejętności. A nauka oszczędzania oraz świadomość finansowa zdecydowanie się do nich zaliczają!