Początki banków w Europie
Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie świat bez banków. Dorośli mają założone w nich konta, na których trzymają swoje oszczędności. Płacą kartami z ich logo lub BLIK-iem przez aplikacje. Może niektórzy z Was mają już nawet swoje własne, młodzieżowe rachunki. A jak wyglądały początki banków w Europie? Jaka była ich rola i funkcja kilkaset lat temu? Już Wam tłumaczymy!
Banki w starożytności i na początku średniowiecza
Pierwsze banki w Europie zakładane były jeszcze przez starożytnych Greków i Rzymian, jednak sposób ich prowadzenia nie przetrwał próby czasu. Później, w średniowieczu, Kościół zabraniał katolikom skupiać się na pieniądzach. Sprawiło to, że pożyczek udzielała głównie mniejszość żydowska. Były to niewielkie biznesy, a zakres usług wąski, przez co bardziej przypominały firmy, które dziś udzielają chwilówek niż nasze banki.
Pierwszy bank na świecie
Pierwszy bank został otwarty dopiero w 1157 roku. Nosił nazwę Monte, a potem Banco di Giro. Został założony w Wenecji przez Medyceuszy – słynny ród bankierów. Ponad sto lat później ich śladem poszły inne włoskie rodziny. Podobne biznesy założyły we Florencjii rodziny Acciaiuoli i Buonaccorsi a w Sienie - Salimbeni.
Rozwój bankowości
Miejsca, gdzie ludzie mogą bez większych obaw trzymać swoje pieniądze lub brać pożyczki okazały się niezwykle popularne. W całej Europie bardzo zamożne rodziny zaczęły zakładać swoje banki. Zainteresowały się tym państwa, którym niezbyt podobał się fakt, że ktoś inny zyskuje kontrolę nad pieniędzmi ich podwładnych. Powodowało to wiele nieporozumień między władcami a bankami, które udało się rozwiązać dopiero po wielu latach. Ale to już zupełnie inna historia…