Czym jest prywatyzacja?
Nie tylko obywatele posiadają pieniądze i zakładają firmy. Również państwo ma prawo do tego, by w imieniu obywateli, czyli nas wszystkich, zarządzać państwowymi przedsiębiorstwami. Obecnie w Polsce funkcjonują 473 firmy, których właścicielem jest nasze państwo.
Jak było kiedyś?
Czy wiecie, że dawniej przeważająca większość firm w naszym kraju była państwowa? Tylko nieliczne osoby miały pozwolenie od władz państwa, by prowadzić własny biznes. Tamte czasy pamiętają wasi dziadkowie, a także rodzice. Sytuacja zmieniła się po 1989 roku, kiedy w Polsce zmienił się ustrój i nastąpiła demokracja. Pewnie pamiętacie ze szkoły, że demokracja wzięła się od słów demos i kratos, co po Polsku oznacza władza ludu. Ale wracając do prywatyzacji. Największe z nich w Polsce miały miejsce w latach 90. XX wieku. W niektórych latach sprzedawano mienie wartości większej niż 10 mld złotych. Aktualnie w Polsce mamy dużo więcej firm prywatnych niż państwowych.
Jak myślicie…
czy jest możliwe by sprywatyzować (wyprzedać) całą własność państwa? Otóż nie. Bardzo ważne jest, by strategiczne przedsiębiorstwa były we własności państwa. Takimi przedsiębiorstwami są na przykład te, które zajmują się wydobywaniem i przetwarzaniem zasobów naturalnych, np. węgla czy też wytwarzaniem energii elektrycznej. Firmy te mogą sprzedawać swój towar innym krajom i dzięki temu pozwalają zarabiać państwu, które jest ich właścicielem. I na koniec zagadka :) Czy wiecie jak w ekonomii nazywa się sprzedaż towarów za granicę?
Jest to EKSPORT