Umowa niejedno ma imię
Pamiętaj, że każdą umowę w swoim dobrze pojętym interesie należy sporządzić na piśmie, dokładnie przed podpisaniem przeczytać i zachować. Jeśli czegoś w umowie nie rozumiesz, przed podpisaniem spytaj prawnika lub kogoś doświadczonego. Podpisanie umowy to poważna sprawa. Nieznajomość prawa szkodzi.
Umowa o pracę. Jest to umowa między pracodawcą a pracownikiem, w której pracownik zobowiązuje się pracować w określonym miejscu i czasie na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. W zamian pracodawca zobowiązuje się wypłacać określone wynagrodzenie. Umowa o pracę powinna być pisemna i zawierać następujące elementy: datę podpisania umowy, rodzaj umowy, strony umowy (czyli kto z kim się umawia), miejsce i czas pracy, a także wynagrodzenie.
Umowa o dzieło. Jest to umowa między zamawiającym a wykonawcą. Wykonawca zobowiązuje się coś zrobić, a zamawiający wypłacić wynagrodzenie. Dzieło nie musi być materialne - na przykład umowa o dzieło może dotyczyć nauki obsługi komputera. Jeśli dzieło jest materialne, powinien zostać sprecyzowany rezultat (np. pomalowanie płotu, uszycie ubrania, naprawa komputera). Uwaga. Jeśli zamawiający nie prowadzi działalności gospodarczej, to płatnikiem podatku zobowiązanym odprowadzić podatek jest wykonawca.
Umowa zlecenie. Jest to umowa między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Zleceniobiorca zobowiązuje się starannie wykonać jakąś czynność, a zleceniodawca wypłacić wynagrodzenie. Zdarza się, że zlecenie może być nieodpłatne, ale wówczas brak wynagrodzenia musi być wyraźnie zaznaczone w umowie. Umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło tym, że dotyczy starannego wykonywania jakiejś czynności, a nie rezultatu tej czynności (dzieła).