Henryk Sienkiewicz. Talent krzepi serca
Zanim zyskał międzynarodową sławę współpracował z gazetami. W dziennikach ukazywały się nie tylko jego artykuły, ale również powieści w odcinkach. Jak łatwo się domyślić, miały dobry wpływ na wysokość sprzedaży.
Miłość czytelników zdobył dzięki Trylogii. Tak utarło się nazywać cykl powieści zatytułowanych: Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski. Historie o przygodach dzielnych szlachciców podobały się wszystkim. Nawet niepiśmiennym - na prowincji zbierały się tłumy, by wysłuchać najnowszego odcinka.
Międzynarodowy sukces przyniosła Sienkiewiczowi powieść pod tytułem Quo Vadis. Dziś nazwalibyśmy ją światowym bestsellerem. Gdyby w tamtych czasach starannie przestrzegano praw autorskich Sienkiewicz byłby bardzo bogaty. Talent literacki Sienkiewicza został doceniony nie tylko przez Komitet Noblowski, ale również przez pokolenia filmowców. Jego dzieła były wielokrotnie ekranizowane. Przełożono je na niezliczone języki.
Henryk Sienkiewicz swój czas poświęcał nie tylko działalności pisarskiej, ale również działalności społecznej. W uznaniu zasług rodacy złożyli się na niezwykły podarunek - majątek ziemski w Oblęgorku. Tworząc „ku pokrzepieniu serc” był jednym z tych, którzy natchnęli Polaków do odzyskania niepodległości.